
Pomiar pod balustradę szklaną - jak zrobić to samemu?


Balustrada szklana na profilu podłogowym może być montowana zarówno na zewnątrz (taras, balkon), jak i wewnątrz (antresola, wokół otworu schodowego). Koniecznie poinformuj producenta gdzie planujesz montaż i załącz zdjęcia miejsca montażu, bądź przygotuj prosty odręczny rysunek z przedstawiający kształt balustrady w rzucie od góry, uwaga – koniecznie z zaznaczeniem po której jej stronie jest podłoga, a po której dziura/otwór. Teraz na zdjęciu bądź rysunku trzeba będzie zapisać wymiary, bądź podać je osobno, w treści maila z zapytaniem. Jakie jednak powinny to być wymiary i jak je ustalić?

Standardowy profil balustrady podłogowej ma w przekroju bocznym kształt litery U. Miejsce kotwienia znajduje się w osi tego profilu. Co bardzo istotne, osiowe otwory na kotwy, które będzie należało wywiercić podczas montażu, nie mogą znajdować się bliżej niż 6 cm od krawędzi stropu. WAŻNE: mowa o krawędzi gołego stropu, więc jeśli na jego froncie znajduje się grubszy tynk, płyta gipsowa, styropian w przypadku elewacji – ich grubość należy dodatkowo uwzględnić przy ustaleniu osi kotwienia.
Przykład: Na froncie stropu balkonu znajduje się 10 cm styropianu i 0,5 cm tynku. W takim przypadku od końca styropianu należy odsunąć się 10 cm + 0,5 cm + 6 cm. W tym miejscu będzie znajdowała się oś profilu balustradowego, a więc miejsce wiercenia i kotwienia. Tak ustalone wymiary zaznacz na rysunku/zdjęciu lub wpisz w treść maila z zapytaniem i koniecznie dodaj, że są to wymiary osi profilu.

Alternatywnym (i prostszym) sposobem jest po prostu pomiar krawędzi stropu. W takim wypadku nie musisz liczyć odsunięcia 6 cm od krawędzi. Pamiętaj jednak koniecznie żeby, podobnie jak w pierwszym przypadku, podać wymiar gołego stropu, bez gipsu czy styropianu. W takim wypadku w wiadomości mailowej z zapytaniem wyraźnie zaznacz, że są to wymiary krawędzi stropu. Pracownik firmy odpowiedzialny za przygotowanie rysunku odsunie się odpowiednio od krawędzi i zaprojektuje dla ciebie dokładne wymiary profilu i ewentualnego szkła.
WAŻNE: jeśli planujesz balustradę szklaną montowana na innym profilu niż standardowy U (na przykład profilu F lub jakimś do montażu bocznego) koniecznie zawrzyj tą informację w wiadomości z zapytaniem o wycenę. W przypadku profilu niestandardowego po prostu podaj wymiary krawędzi stropu, ponieważ na ich podstawie pracownik firmy jest w stanie obliczyć umiejscowienie każdego rodzaju profilu. Z tego powodu wymiary krawędzi stropu są pomiarem bardziej uniwersalnym i preferowanym.

Kolejna sprawa to tafle szkła. Ich wymiary są bezpośrednio związane z wymiarami oraz układem profili bazowych. Firma prowadząca sprzedaż balustrad do montażu samodzielnego powinna wraz z rozrysem profili przesłać również proponowany układ szkła (chyba, że w zapytaniu wyraźnie zaznaczyłeś, że interesuje cię zakup jedynie samych profili). Tak więc nie musisz podawać żadnych wymiarów dla szkła, (WAŻNE:) chyba że masz jakieś preferowane wymiary tafli szklanych bądź (WAŻNE:) w miejscu montażu balustrady znajdują się jakieś elementy, które wchodzą w jej przestrzeń (na przykład skosy sufitu bądź nachodzący nad balkon dach). Występowanie takich elementów ma olbrzymie znaczenie dla układu szkła i może powodować konieczność wykonania tafli w niestandardowych kształtach, co niemal na pewno będzie miało znaczący wpływ na cenę.

Na koniec opisz jeszcze jak przygotowane jest podłoże w miejscu montażu balustrady. Opisz układ warstw wraz z ich grubościami, na przykład: strop 20 cm, styropian 10 cm, wylewka 10 cm, hydroizolacja. WAŻNE: pamiętaj, że profil balustrady zawsze kotwiony jest do elementu nośnego (w przypadku przywołanego tu przykładu układu warstw byłby to strop żelbetowy) oraz musi być postawiony na stabilnym podłożu (w przykładzie byłaby to wylewka). Profil nie może stać na żadnego rodzaju styropianie, nawet bardzo twardym, ani na desce kompozytowej czy płytkach na dystansach. Dlatego zanim wykończysz podłoże w miejscu planowanego montażu balustrady, skontaktuj się z firmą, z którą zamierzasz w przyszłości współpracować i skonsultuj czy planowany przez ciebie układ warstw jest odpowiedni. Jeśli nie to będzie konieczna korekta przygotowania podłoża żeby montaż był w ogóle możliwy. Z przykładowymi detalami właściwego przygotowania podłoża pod montaż balustrad szklanych na profilu podłogowym możesz zerknąć tutaj. Pamiętaj jednak, że są to detale jedynie poglądowe i firma sprzedająca ci balustrady musi potwierdzić, że dany detal znajdzie zastosowanie w przypadku twojej inwestycji.

Wyposażony w te informacje jesteś już w pełni gotowy do wykonania pomiaru. Tak więc poniżej zamieszczamy instrukcję w skróconej formie, która ułatwi ci właściwe wymiarowanie podłoża pod twoją balustradę szklaną.
Wykonaj następujące czynności:
➡ Dokonaj pomiaru balustrady. Pamiętaj żeby zmierzyć krawędzie stropu (jeśli od frontu stropu znajduje się np. tynk to pamiętaj żeby nie uwzględniać go w podanych wymiarach, liczy się tylko „goły” strop). Nie wysyłaj projektu architektonicznego, interesuje nas tylko pomiar z natury. Podaj w treści maila też łączny metraż balustrady.
➡ Zrób zdjęcie miejsca montażu, ewentualnie wykonaj prosty odręczny rysunek, na którym będzie widoczny kształt balustrady oraz wymiary każdego odcinka. Jeśli balustrada nie jest prostym odcinkiem, ale ma jakiś kształt, koniecznie zaznacz gdzie jest strona wewnętrzna a gdzie zewnętrzna.
➡ Opisz w mailu jakie opcje zestawu SMART wybierasz: np. malowanie profilu, wysokość szkła, rodzaj pochwytu, itd.
➡ Podaj w mailu lokalizację gdzie będzie realizowana dostawa (kod pocztowy)oraz numer kontaktowy żebyśmy mogli zadzwonić w razie jakichś pytań. Jeśli planujesz odbiór osobisty elementów (Ogrodzona koło Skoczowa, śląskie), napisz to.
➡ Opisz ewentualne dodatkowe uwagi (ilość zaślepek końcowych, pytania).
Teraz jesteś już gotowy żeby złożyć zamówienie.

Więcej artykułów:

Zapytanie o wycenę balustrad szklanych - jak powinno wyglądać?
